EFACA35J305D132LH
DigiKey Part Number
283-EFACA35J305D132LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFACA35J305D132LH
Description
CAP FILM 3UF 5% 350VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 µF Film Capacitor 350V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.488" (37.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.8 mOhms