DRQ127-2R2-R
DRQ127-2R2-R
DRQ127-2R2-R
DigiKey Part Number
513-1307-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1307-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1307-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRQ127-2R2-R
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.027UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 8.108 µH Inductance - Connected in Series 2.027 µH Inductance - Connected in Parallel 3.73mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 12.5 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRQ127-2R2-R Models
Category
Current Saturation - Parallel
25.5 A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current Saturation - Series
12.7 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
3.73mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
16.1mOhm
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
2.027 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
8.108 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
12.5 A
Height
0.315" (8.00mm)
Current Rating - Series
6.23 A