BK-ADC-V2-20-R
DigiKey Part Number
283-BK-ADC-V2-20-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-ADC-V2-20-R
Description
FUSE CERM 20A 500VAC 500VDC 3AB
Customer Reference
Detailed Description
20 A 500 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
30kA AC, 20kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
88.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
cURus, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.268" Dia x 1.291" L (6.81mm x 32.79mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0055 Ohms