AMLV22V16C20000 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AMLV22V16C20000 |
Description | VARISTOR 24V 1.2KA 2220 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 26.4 V |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Current - Surge 1.2 kA |
Series | Energy 10J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 20000 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 12 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 16 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 21.6 V | Package / Case 2220 (5750 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 24 V |