AMLV18V16C4500
DigiKey Part Number
283-AMLV18V16C4500TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV18V16C4500CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV18V16C4500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV18V16C4500
Description
VARISTOR 24V 800A 1812
Detailed Description
24 V 800 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1812 (4532 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
26.4 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
2.4J
Capacitance @ Frequency
4500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
12 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
16 V
Varistor Voltage (Min)
21.6 V
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
24 V