AMLV13V31C1200
DigiKey Part Number
283-AMLV13V31C1200TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV13V31C1200CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV13V31C1200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV13V31C1200
Description
VARISTOR 39V 300A 1210
Detailed Description
39 V 300 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Current - Surge
300 A
Series
Energy
1.7J
Capacitance @ Frequency
1200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
39 V