Image for A30211107 is not available
A30211107
DigiKey Part Number
283-A30211107-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A30211107
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.437"
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate
Category
Wire Gauge
12-22 AWG
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Top Termination
Screws with Captive Plate
Series
Bottom Termination
PC Pin
Packaging
Bulk
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Part Status
Active
Features
Flange
Terminal Block Type
Barrier Block
Color
Black
Number of Circuits
11
Terminal Screw Material
Steel
Number of Wire Entries
11
Terminal Screw Finish
Zinc
Pitch
0.437" (11.10mm)
Mounting Type
Through Hole
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
30A
Material - Insulation
Thermoplastic
Voltage Rating
600V