5-0SMDJ15A
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ15ATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-5-0SMDJ15ACT-ND - Cut Tape (CT)
283-5-0SMDJ15ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ15A
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 205A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
205A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V