2822HC50-RTR
DigiKey Part Number
283-2822HC50-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-2822HC50-RTRCT-ND - Cut Tape (CT)
283-2822HC50-RTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2822HC50-RTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 50A 72VDC 2SMD
Detailed Description
50 A 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2822HC50-RTR Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Size / Dimension
0.299" L x 0.236" W x 0.173" H (7.60mm x 6.00mm x 4.40mm)