15BJ24AH
DigiKey Part Number
283-15BJ24AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-15BJ24AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-15BJ24AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15BJ24AH
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMBF
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 38.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMBF
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V