C22-DL-W-K10-24-P1
DigiKey Part Number
5730-C22-DL-W-K10-24-P1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C22-DL-W-K10-24-P1
Description
ILL MOM PB SIL-BZL FLSH WHT24V 1
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
White
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Connector
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.50mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
2A (AC), 3A (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
110 V