R25030-3CR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for R25030-3CR is not available
R25030-3CR
DigiKey Part Number
R25030-3CR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R25030-3CR
Description
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 30 A 250V 3 Circuit Cartridge Chassis Mount
Category
Current Rating (Amps)
30 A
Mfr
For Use With/Related Products
Class R Fuses
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Bulk
Fuseholder Type
Block
Part Status
Obsolete
Number of Circuits
3
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)