PV-12A10F
DigiKey Part Number
283-3515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV-12A10F
Description
FUSE CARTRIDGE 12A 1KVDC 5AG
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12A 1 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Applications
Solar (Photovoltaic)
Series
Approval Agency
CCC, CSA, UL
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)
Current Rating (Amps)
12A