BK/GMT-10A
DigiKey Part Number
283-2065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GMT-10A
Description
FUSE INDICATING 10A 125VAC/60VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 125 VAC 60 VDC Fuse Indicating Fuse Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
60 VDC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Telecom
Packaging
Bulk
Features
Indicating
Part Status
Active
Approval Agency
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage
300A AC, 450A DC
Fuse Type
Indicating Fuse
Package / Case
Alarm Indicator
Current Rating (Amps)
10A
Size / Dimension
0.688" L x 0.127" W x 0.810" H (17.48mm x 3.23mm x 20.57mm)
Voltage Rating - AC
125 VAC