82-6151.1A24.B004
DigiKey Part Number
1948-82-6151.1A24.B004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
82-6151.1A24.B004
Description
SWITCH PB SPDT 5A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
5A (AC), 1A (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
120 V