3131-AF1HT-000000-000-20A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
3131-AF1HT-000000-000-20A
DigiKey Part Number
3131-AF1HT-000000-000-20A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3131-AF1HT-000000-000-20A
Description
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 32VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 20A 240 V AC 28 V DC Not Included Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
20A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
240 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V