1658-G21-02-P10-16A
DigiKey Part Number
1658-G21-02-P10-16A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1658-G21-02-P10-16A
Description
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 16A 240 V AC 28 V DC Push to Reset Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1658-G21-02-P10-16A Models
Category
Current Rating (Amps)
16A
Voltage Rating - AC
240 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V