E-T-A 1658-G21-01-P10-20A
E-T-A 1658-G21-01-P10-20A
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
1658-G21-01-P10-20A
DigiKey Part Number
302-1266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1658-G21-01-P10-20A
Description
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 20A 240 V AC 28 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
20A
Manufacturer
E-T-A
Voltage Rating - AC
240 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V