MUS-03.303.3
DigiKey Part Number
4369-MUS-03.303.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUS-03.303.3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 2.97V - 3.63V Input
Category
Current - Output (Max)
303mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Type
Isolated Module
Efficiency
75%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
2.97V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
3.63V
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.1mm)