CALE-48-1.50D
DigiKey Part Number
4369-CALE-48-1.50D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CALE-48-1.50D
Description
LED DRIVER CC BUCK 2-46V 1.5A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5A 2 ~ 46V Constant Current LED Driver Buck (Step-Down) Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
1.5A
Manufacturer
Diwell Electronics
Power (Watts)
54 W
Packaging
Tube
Dimming
PWM
Part Status
Active
Features
OCP, OTP, Remote On/Off, SCP
Type
Constant Current
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Topology
Buck (Step-Down)
Efficiency
96%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
52V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)
Voltage - Output
2 ~ 46V