DIW030M060
DigiKey Part Number
4878-DIW030M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIW030M060
Description
IGBT TRENCH FS 600V 60A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 150 W Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
DIW030M060 Models
Category
Switching Energy
1.2mJ (on), 500µJ (off)
Tube
Td (on/off) @ 25°C
65ns/190ns
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
45 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
150 W