DIF065SIC030
DigiKey Part Number
4878-DIF065SIC030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIF065SIC030
Description
SICFET N-CH 650V 105A TO-247-4
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 105A (Tc) Through Hole TO-247-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DIF065SIC030 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 75A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 23.5mA
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
145 nC @ 18 V
Part Status
Active
Vgs (Max)
+18V, -4V
FET Type
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3300 pF @ 600 V
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V