DI170SIC850D7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DI170SIC850D7 |
Description | SIC MOSFET, TO-263-7L, N, 7A, 17 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 1700 V 7A (Tc) 62W (Tc) Surface Mount TO-263-7 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 20 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) +20V, -5V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 198 pF @ 1000 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 62W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Drain to Source Voltage (Vdss) 1700 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-263-7 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 850mOhm @ 2A, 20V |