ZXTP25100CFHQTA
DigiKey Part Number
31-ZXTP25100CFHQTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXTP25100CFHQTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXTP25100CFHQTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTP25100CFHQTA
Description
TRANS PNP 100V 1A SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 1 A 180MHz 730 mW Surface Mount SOT-23-3
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 10mA, 2V
Mfr
Power - Max
730 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
180MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
310mV @ 20mA, 500mA