ZXTP01500BGQTA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2 500
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor PNP 500 V 150 mA 60MHz 3 W Surface Mount SOT-223-3
ZXTP01500BGQTA
DigiKey Part Number
31-ZXTP01500BGQTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXTP01500BGQTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXTP01500BGQTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTP01500BGQTA
Description
TRANS PNP 500V 0.15A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 1mA, 10V
Mfr
Power - Max
3 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
60MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
150 mA
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
500 V
Mounting Type
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
500mV @ 10mA, 50mA