SMCJ170A-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ170A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ170A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ170A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ170A-13-F
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ170A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V