SMBJ8.5CA-13-F
DigiKey Part Number
SMBJ8.5CA-13-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ8.5CA-13-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ8.5CA-13-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5CA-13-F
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
SMBJ8.5CA-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V