SMBJ58AQ-13-F
DigiKey Part Number
31-SMBJ58AQ-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SMBJ58AQ-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-SMBJ58AQ-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ58AQ-13-F
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A