SMBJ16CA-13-F
DigiKey Part Number
SMBJ16CA-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ16CA-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ16CA-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ16CA-13-F
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
SMBJ16CA-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V