SMBJ13AQ-13-F
DigiKey Part Number
31-SMBJ13AQ-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SMBJ13AQ-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-SMBJ13AQ-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ13AQ-13-F
Description
IC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 27.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V