SMBJ130A-13-F
DigiKey Part Number
SMBJ130A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ130A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ130A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ130A-13-F
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
SMBJ130A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V