SMAJ85AQ-13-F
DigiKey Part Number
31-SMAJ85AQ-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ85AQ-13-F
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V