SMAJ60CAQ-13-F
DigiKey Part Number
31-SMAJ60CAQ-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SMAJ60CAQ-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-SMAJ60CAQ-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ60CAQ-13-F
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A