SMAJ48A-13-F
DigiKey Part Number
SMAJ48A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ48A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ48A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ48A-13-F
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMA
Detailed Description
77.4V Clamp 5.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
EDA/CAD Models
SMAJ48A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V