SMAJ130CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 17 619
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 16 611
Datasheet
Comchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Microchip Technology
209V Clamp 1.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ130CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ130CA-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ130CA-13
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ130CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V