SMA6J60AQ-13
DigiKey Part Number
31-SMA6J60AQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SMA6J60AQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SMA6J60AQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J60AQ-13
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V