SMA6J130AQ-13
DigiKey Part Number
31-SMA6J130AQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SMA6J130AQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SMA6J130AQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J130AQ-13
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V