SDT15H50P5-7
DigiKey Part Number
31-SDT15H50P5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDT15H50P5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SDT15H50P5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT15H50P5-7
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 15A POWERDI 5
Detailed Description
Diode 50 V 15A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 15 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C