SDT10A100P5-7D
DigiKey Part Number
31-SDT10A100P5-7DTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDT10A100P5-7DCT-ND - Cut Tape (CT)
31-SDT10A100P5-7DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT10A100P5-7D
Description
DIODE SCHOTTK 100V 10A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
680 mV @ 10 A