SBRT15U100SP5-7
DigiKey Part Number
SBRT15U100SP5-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT15U100SP5-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT15U100SP5-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT15U100SP5-7
Description
DIODE SBR 100V 15A POWERDI5
Detailed Description
Diode 100 V 15A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 15 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
15A