SBRT10U50SP5-13D
DigiKey Part Number
SBRT10U50SP5-13DDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT10U50SP5-13DDICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT10U50SP5-13DDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT10U50SP5-13D
Description
DIODE SBR 50V 10A POWERDI5
Detailed Description
Diode 50 V 10A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 50 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 10 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)