SBR3A40SAQ-13
DigiKey Part Number
SBR3A40SAQ-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR3A40SAQ-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR3A40SAQ-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR3A40SAQ-13
Description
DIODE SBR 40V 3A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR3A40SAQ-13 Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 40 V
Series
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SMA
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
480 mV @ 3 A