SBR2U60S1F-7
DigiKey Part Number
SBR2U60S1F-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR2U60S1F-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR2U60S1F-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR2U60S1F-7
Description
DIODE SBR 60V 2A SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 2A Surface Mount SOD-123F
Category
Reverse Recovery Time (trr)
11 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 60 V
Series
Capacitance @ Vr, F
75pF @ 10V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2A
Supplier Device Package
SOD-123F
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
510 mV @ 2 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)