SBR2U30P1-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SBR2U30P1-7 |
Description | DIODE SBR 30V 2A POWERDI 123 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 30 V 2A Surface Mount PowerDI™ 123 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SBR2U30P1-7 Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 400 mV @ 2 A |
Mfr | Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 30 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package PowerDI™ 123 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Base Product Number |