SBR2A40P1-7
DigiKey Part Number
SBR2A40P1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR2A40P1DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR2A40P1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR2A40P1-7
Description
DIODE SBR 40V 2A POWERDI 123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount PowerDI™ 123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR2A40P1-7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 2 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
2A