SBR1U200P1-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SBR1U200P1-7 |
Description | DIODE SBR 200V 1A POWERDI 123 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 200 V 1A Surface Mount PowerDI™ 123 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SBR1U200P1-7 Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 25 ns |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 200 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package PowerDI™ 123 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820 mV @ 1 A |