SBR1A40S1-7
DigiKey Part Number
SBR1A40S1-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR1A40S1-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR1A40S1-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR1A40S1-7
Description
DIODE SBR 40V 1A SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR1A40S1-7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 40 V
Supplier Device Package
SOD-123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
1A