SBR1A400P1-7
DigiKey Part Number
SBR1A400P1-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR1A400P1-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR1A400P1-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR1A400P1-7
Description
DIODE SBR 400V 1A POWERDI 123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Surface Mount PowerDI™ 123
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
85 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 400 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A