SBR10U45SD1-T
DigiKey Part Number
SBR10U45SD1-TDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR10U45SD1-TDICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10U45SD1-T
Description
DIODE SBR 45V 10A DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 10A Through Hole DO-201AD
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 45 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
DO-201AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A