SBR10U300CT
DigiKey Part Number
SBR10U300CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10U300CT
Description
DIODE ARRAY SBR 300V 5A TO-220-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 300 V 5A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 10 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Super Barrier
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A